wrapper

Лікуватися в Україні стане ще дорожче - вітчизняні аптеки почали масово переписувати цінники на медикаменти. Причому ціни підвищують буквально «з коліс» - на багатьох товарах вказана одна вартість, а коли продавець пробиває їх на касі, то спливає зовсім інша сума.

В середньому ціни зросли на 5-7%, але деякі препарати подорожчали і на 10-15%. Йдеться, в першу чергу, про товар, орієнтований на заможних покупців - вітаміни, харчові добавки, лікувальну косметику та ін.

В аптеках масову переоцінку пояснюють новим курсом долара і євро і підвищенням прайсів у постачальників. І радять покупцям скуповувати ліки, які ще продаються за старими цінами, «поки не подорожчали».

Директор «Агентства медичного маркетингу» Юрій ЧЕРТКОВ називає подорожчання медикаментів неминучим.

«При зростанні валютного курсу підвищуються ціни на продукцію як зарубіжних, так і вітчизняних виробників. Адже останні використовують імпортні субстанції, які закуповують за валюту. Плюс дистриб'ютори напевно закладуть у ціни валютні ризики», - пояснив фахівець.

За словами експертів, імпортери ліків закладали курс долара в 30 гривень і євро в 35 гривень ще до нового року, коли і долар і євро коштували на 2-3 гривні дешевше. Зараз же цінники на нові партії товару рахують вже по 31 грн/$ і 36-37 грн/євро.

Дистриб'юторів змушує бути обережним і той факт, що аптечні мережі зараз «викручують руки» постачальникам, як це свого часу робили продуктові рітейлери: беруть товар з відстрочкою платежу до 90 днів , диктують, які ціни виставляти та інше, інакше - відмовляються брати товар.

За словами Черткова, саме великі мережі переоцінять медикаменти першими: у них вище оборотність товару і менше залежність від цінової політики конкурентів. Але за ними напевно підтягнутися й інші торгові точки.

Експерти прогнозують: якщо курс долара і євро не стабілізується, вже до середини лютого в Україні не залишиться ліків за старими цінами.

Як наголошується у дослідженні АМКУ, який вивчив механізми ціноутворення на ліки, більшість імпортерів закуповують медикаменти по 100%-й передоплаті у валюті. Природно, що всі курсові ризики лягають на них. Адже оптово-роздрібна ціна у гривні формується на момент реалізації товару за поточним курсом, а шлях препарату від кордону до аптечної полиці може зайняти кілька тижнів.

Але деякі зарубіжні виробники прописують у договорах фіксацію курсу долара і євро або покриття курсової різниці за умови «стрімких девальваційних процесів». Плюс у імпортерів є можливість отримати і знижку від іноземних постачальників. За даними АМКУ, вона, зокрема, надається за умови, якщо продукція певної марки займає не менше 70% в асортименті компанії або ж наближається час закінчення терміну придатності препаратів.

Але знайти хоча б поодинокі медикаменти, які не дорожчають через знецінення гривні, в українських аптеках складно, з чого випливає висновок, що всі компенсації і знижки постачальники просто кладуть собі в кишеню.

Більш того, як з'ясували в АМКУ, багато продавців перераховують цінники чи не щодня - це автоматично роблять спеціальні комп'ютерні програми, які підганяють ціни під валютний курс. Причому переоцінюється не тільки товар, завезений за новими цінами, а й ліки, що давно порошаться на складах і торгових полицях.

«Тобто основним фактором зміни цін на лікарські засоби є сам факт включення у ціну фінансових ризиків від курсових коливань на міжбанківському валютному ринку», - говориться у звіті АМКУ.

Активно експериментувати з цінниками продавцям дозволяє стабільне збільшення продажів медикаментів, причому як в грошовому, так і в натуральному вираженні.

За даними дослідницької компанії Proxima Research, за минулий рік продажі медикаментів в Україні виросли в натуральному вираженні на 6,5% у порівнянні з 2016 роком (до 1,1 млрд упаковок). На препарати наші громадяни витратили майже 62 млрд гривень, що на 20,8% більше, ніж позаминулого року.

«До ТОП-3 за обсягом роздрібних продажів у грошовому вираженні увійшли «Актовегін» (загальнозміцнюючий препарат), «Нурофен» (знеболюючий) і «Німесил» (протизапальний). Також зростають продажі препаратів для лікування респіраторної системи. У зв'язку з епідеміями збільшується попит на вакцини», - говорить Юрій Чертков.

Минулого року на ринку продовжила зміцнюватися тенденція переходу на більш дорогі таблетки (від 100 грн/упаковка). У позаминулому році на них припадало 16,1% від загального продажу (в натуральному вираженні), а в минулому - вже 17,5%. Частка дешевих препаратів (менше 22 грн/упаковка), навпаки, впала з 49,4% до 47,4%. Показово, що в 2017 році зросли також продажі лікувальної косметики (на 7,9%), а біологічно активні добавки взагалі вийшли у рекордсмени - їх було реалізовано на 26,6% більше, ніж позаминулого року, загалом на 3,4 млрд грн.

Правда, вибирати дорожчий товар українців змушують і самі аптекарі - вони придумали чимало способів переконати покупців розкрити гаманці, починаючи від банальної реклами і закінчуючи відмовою реалізувати дешеві ліки. Свою роль зіграв і той факт, що в минулому році фармацевтична продукція дорожчала набагато повільніше за інші товари. Скажімо, якщо продукти харчування та комуналка виросли в ціні на 20%, то ліки стали дорожчими на 14,7% (до 54,9 грн за середньостатистичну упаковку), констатують у Proxima Research.

Ситуація почала виходити з-під контролю лише в кінці минулого року. Як зазначають дослідники, в четвертому кварталі посилився інфляційний фактор (простіше кажучи, все почало швидко дорожчати). Якщо в першому кварталі 2017 року цей показник становив 5,1%, то в четвертому - 8,8%.
Як зміняться продажі ліків за новими цінами, залишається тільки гадати. Експерти не виключають, що українці будуть рідше ходити в аптеки і вибирати більш дешеві медикаменти. Адже крім ліків дорожчають й інші товари: продукти харчування, бензин та ін.

В АМКУ відзначають, що держава фактично не контролює ціни на медикаменти.

«До квітня 2012 року в Україні діяв механізм референтного ціноутворення на препарати, які закуповуються за бюджетні кошти. Потім його замінили декларуванням зміни оптово-роздрібних цін. На практиці цей спосіб регулювання цін довів свою неспроможність у вирішенні проблеми забезпечення населення доступними ліками», - резюмували контролери.

Забезпечити українців доступними ліками повинна була державна програма компенсації коштів за препарати. Вона поширювалася на лікування бронхіальної астми, цукрового діабету другого типу і серцево-судинних захворювань і включала близько 180 препаратів. Нещодавно МОЗ своїм наказом №111 затвердив новий Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає компенсації. У ньому перелік ліків збільшений більш ніж на 40 позицій. Але повністю безкоштовними будуть всього 39 препаратів, що менше, ніж раніше. За інші ліки пацієнтам доведеться доплачувати.

Утім, як заявили в Міністерстві охорони здоров'я, зараз програма «Доступні ліки» працює з перебоями. Люди скаржаться, що лікарі не видають рецепти на безкоштовні препарати нібито через проблеми з фінансуванням. При цьому, як стверджують у відомстві, проблеми з грошима пов'язані з тим, що місцева влада їх просто не розподілила між медичними установами та аптеками.

«3 січня Державна казначейська служба перерахувала до кожного округу заплановану суму. В регіони надійшло 83,3 млн грн з передбаченого на цей рік 1 млрд грн. Але тільки дві області - Чернігівська і Полтавська - направили кошти в установи охорони здоров'я. В інших люди змушені вирішувати проблеми зі здоров'ям самостійно», - констатують в міністерстві.

Джерело: https://strana.ua


 

Последнее изменение Пятница, 26 Январь 2018

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.