wrapper

Про політичні результати минулого року, а також про прогнози на новий, про те, що українські політики робили не так і яке покарання за це понесуть, в ексклюзивному інтерв'ю розповів політолог, директор Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан БОРТНИК.

Перед тим, як поговорити про прогнози на цей рік, давайте коротко підведемо підсумки минулого. Які зміни в політиці відбулися за 2017 рік?
- Якщо говорити про політичні підсумки, то вони є внутрішньополітичні і зовнішньополітичні. Внутрішньополітичні підсумки, напевно, полягають у тому, що в минулому році повністю завершилося формування президентської моделі управління в державі. Незважаючи на те що у нас за Конституцією парламентсько-президентська країна, за фактом у нас стала чисто президентська. Президент крім контролю над парламентом, над органами виконавчої влади отримав повний контроль над судовою гілкою влади - за великим рахунком, повну владу, ну і, відповідно, повну відповідальність.

Ту владу, яку сьогодні має Порошенко, не мали до нього ні Янукович, ні Кучма. У тих була досить сильна опозиція не тільки всередині парламенту, а й судова опозиція, прокурорська, адміністративна, академічна і т.д. Усього цього сьогодні немає. У внутрішньополітичному дискурсі, я вважаю, є стан коми, в який потрапила соціальна свідомість українців. На тлі соціальної, економічної і політичної кризи тільки 40% українців готові банально ходити голосувати, а 60% не готові навіть голосувати і демонструвати будь-яку політичну активність, тобто відчувається соціальне відчуження суспільства від держави, фрагментація цього суспільства на кілька кластерів.

Жодне питання сьогодні не об'єднує українців. Якщо поставити питання, яке стосується політики, зовнішньополітичної орієнтації, історії, гуманітарної політики, ми отримаємо в кращому випадку 70 на 30, а частіше 55 на 45 або 60 на 40. Тобто в суспільстві спостерігається соціальне відчуження, соціальна анемія, яка, напевно, є результатом того глибокого розчарування політикою і політиками на тлі того, що вони зробили сьогодні з нашою країною.

Від минулого року ми отримали серйозні зовнішньополітичні наслідки. Перш за все, однозначно спостерігається втома Заходу від України. Спостерігається за цілим переліком критичних антикорупційних публікацій, жорстких заяв про конфліктну ситуацію між ГПУ і НАБУ, яку ми бачили останнім часом. Спостерігається на тлі голосів, що все частіше лунають в рамках ПАРЄ, Східного саміту, ЄС, міжнародних організацій, про те, що в Україні щось йде не так. Особливо яскраво це проявилося на прикладі мови навчання - звучить усе більше і більше критики про цей закон.

Спостерігається на тлі банального фізичного скорочення візитів українського президента (приблизно на третину в порівнянні з попереднім роком), зменшення впливу наших західних партнерів на українську ситуацію. І я б навіть сказав, що спостерігається певне роздратування такою догматичною, часто ірраціональною позицією України на зовнішньополітичній арені. Особливо яскраво це роздратування проступило на прикладі голосування в ПАРЄ, коли український кандидат програв, не дивлячись на те, що ми звалили Аграмунта. Більш того, ПАРЄ проголосувала за інструменти механізму відновлення повноважень російської делегації в рамках цієї міжнародної організації.

Другим елементом зовнішньополітичних наслідків є ізоляція нашої країни. Ми бачили, що в минулому році у нас серйозно погіршилися відносини по всьому периметру кордонів. Тепер не тільки Росія, а й Білорусь, Польща, Угорщина, Румунія, Молдова, Вірменія буквально в останні дні й багато інших країн, з якими ми вступили у відкриті, публічні і зовсім непотрібні конфлікти. За великим рахунком, ми опинилися якщо не в глобальній, то точно в регіональній ізоляції. У нас не залишилося жодного сусіда-партнера, за великим рахунком, жодної країни, з якою у нас були б хороші, близькі до ідеальних стосунки. Це наслідок нашої ірраціональної дипломатії, спроб однобоко втручатися, переписувати історію, спроба ігнорувати права національних меншин країн-сусідів, які сьогодні проживають на наших територіях.

Які у Вас прогнози на 2018 рік, що зміниться, хто зміниться?
- Я думаю, на нас чекає переформатування коаліції і уряду. Переформатування коаліції буде неформальним. Тобто формальний союз між БПП і «Народним фронтом» збережеться, але реально коаліція буде абсолютно іншою, тому що БПП сьогодні нічого запропонувати «Народному фронту» на 2019 рік. Максимум, що вони можуть запропонувати, це чисто мажоритарна система і лобіювання через мажоритарні округи, що багатьох у «Народному фронті» не задовольнить. Тому реальна коаліція, швидше за все, буде іншою - на базі БПП, фракцій «болота» типу «Волі народу», Радикальної партії Ляшка, і голосування буде досить ситуативним.

На нас очікує й масштабне переформатування у Кабміні. У нас сьогодні 40 вакансій в уряді і центральних органах виконавчої влади, починаючи від трьох міністрів, вакантних на сьогодні, і закінчуючи членами ЦВК та багатьма держпідприємствами, центральними органами виконавчої влади, наприклад, фіскальна служба, Фонд держмайна, глава НБУ - дуже багато вакансій, які необхідно переділити в рамках нинішньої системи. Але оскільки рівень недовіри між БПП, «Народним фронтом» й іншими гравцями є глибоким, то переділити це можна тільки пакетом, тобто одночасно.

Більш того, зараз можна ще потерпіти, але ближче до виборів, до літа-осені, все одно необхідно буде це зробити, тому що без керівників у цих кріслах ефективність функціонування цих органів буде нижче, що може мати критичний ефект під час виборів.

На нас у подальшому очікує величезна кількість корупційних скандалів, подальша війна, можливо, навіть посилення війни між нашими класичними правоохоронними органами, СБУ та НАБУ і САП. Ця війна не завершена, вона навіть не зменшила обертів. Ми бачимо атаку НАБУ на Мін'юст, з одного боку, а з іншого боку, ми бачимо сьогодні спробу протягти через комітет нових аудиторів, які дозволили б створити умови для звільнення Ситника. Якщо його протягом року все-таки знімуть, ймовірно, він може стати одним із кандидатів якщо не в президенти, то у верхні списки політичних партій.

Цей рік передвиборний, це рік таких собі політичних праймеріз, коли всі політичні гравці, великі й малі, намагатимуться створювати максимальний шум, тому що вони проводять фандрайзинг, це якщо сказати по-розумному, толерантно, а насправді вони збирають гроші і просять олігархів інвестувати у свої політичні проекти. Тому рівень конфліктності, безумовно, в цьому році зросте, але вийде на пік уже в 2019 році.

У другій половині цього року серйозно зросте ризик ескалації бойових дій на Донбасі. Пов'язано це з трьома факторами: двома зовнішніми і одним внутрішнім. Перший фактор - це те, що США у цьому році планують серйозно посилити свої санкції відносно Росії й російських громадян. У лютому очікуємо новий пакет персональних санкцій, який, швидше за все, буде реалізований ближче до літа. Відповідно, відносини між США і Росією ще більше загостряться і закам'яніють. Оскільки Україна є одним із театрів цього протистояння, то це обов'язково позначиться і на нас.

Друге - у Росії розв'яжуться руки. Пройдуть вибори президента в березні, проведуть чемпіонат світу з футболу влітку, і далі новообраний Путін з розв'язаними руками, без почуття необхідності пританцьовувати і загравати, зберігати відносини з Заходом (бо поки що нічого такого типу мундіалю в Росії більше не планується, Росія не претендує на них), може зайняти жорсткішу, абсолютно непримиренну позицію щодо кризи в Україні та України в цілому.

І третій фактор - це вибори у нас. Вибори самі по собі елемент нестабільності. З одного боку, це ситуація, при якій зовнішні політичні сили спробують восени-взимку розіграти свої карти на українських електоральних майданчиках. З іншого боку, завжди є велика спокуса з боку влади, з боку партії війни використовувати її як елемент придушення внутрішньої опозиції і взагалі інакодумства. Ці три чинники в сукупності можуть дати нам розігрівання конфлікту на Донбасі й серйозні кризи там.

Тобто Ви вважаєте, що владі в цьому році не вдасться домогтися успіху в переговорах і повернути Донбас?
- Не вдасться. Сьогодні ні ми, ні Росія не спроможні домовитись. Сьогодні будь-який варіант повернення Донбасу - це компроміс, а компроміс означає взаємні поступки. Сьогодні Росія не хоче поступатися, а наше політичне керівництво не може поступатися, тому що це обов'язково зробить його мішенню для правих радикалів.

Уже в цьому році весь український політикум буде активно готуватися до виборів. Чим взагалі обернуться для країни вибори? Кого ми побачимо з нових облич у політиці?
- Що стосується президентської кампанії, то для нових облич уже запізно - немає часу запалюватися. За великим рахунком, набір реальних конкурентів уже сьогодні лежить на столі. В останній вагон уже стрибають Вакарчук, Зеленський та всі інші. Новий лідер може з'явитися тільки в разі якогось апокаліптичного сценарію, якоїсь глобальної пертурбації в нашому суспільстві. Що стосується парламентських виборів, то я думаю, що з'являться цікаві особи другої, третьої категорії, перш за все, представники регіональних еліт і регіональних політичних сил. Але все ж майбутню коаліцію і ключовий результат виборів формуватимуть і визначатимуть уже існуючі політичні гравці. Це вісім політичних сил, які за останніми соціологічними опитуваннями потрапляють у парламент. Очікувати, що до них ще хтось приєднається, поки досить складно. Максимум ще один гравець, і не більше того.

Головні кандидати - це, звичайно, Тимошенко, Порошенко, Вакарчук, Бойко або Рабинович. Свої голоси наберуть також Ляшко, Садовий, Тягнибок і Зеленський, якщо піде на вибори. Це ключова колода, з якої доведеться вибирати. Кандидатів, звичайно, буде набагато більше, але вони не будуть конкурентні.

Як Ви вважаєте, боротьба між ними буде жорсткою, або вже наперед усе вирішено?
- Боротьба буде не на життя, а на смерть. І буде дуже жорстка кампанія, тому що, за великим рахунком, хто б не виграв цю кампанію, крім чинного президента, він обов'язково почне розслідувати, піаритися на «попередниках» і почне переслідувати попередників, звинувачувати їх у всіх соціально-економічних кризах. А їх є в чому звинуватити.

Виграє прозахідний кандидат - тоді повною мірою запрацює НАБУ і прозахідні структури, буде і кримінальне переслідування. Прийде якась контрреволюція, виграє представник нинішньої опозиції, не прозахідної опозиції, теж обов'язково буде переслідування «попередників».

Чи варто чекати на початку року нового Майдану? Чи зможе Саакашвілі розгойдати суспільство?
- Саакашвілі - це як раз вершник апокаліпсису, тому що за законом він не може балотуватися. У нього немає не тільки громадянства, у нього немає навіть цензу осілості, що потрібно за Конституцією. Для того, щоб балотуватися у президенти, треба проживати в Україні останніх 10 років, а він недостатньо проживає в країні. Він зможе балотуватися тільки тоді, коли скасують українську Конституцію і нині чинне українське законодавство. Тому Саакашвілі, Ярош, Семенченко, Парасюк - це як раз вершники апокаліпсису, це люди, які можуть отримати шанс тільки в разі якихось апокаліптичних сценаріїв.

Я не думаю, що сьогодні акції Саакашвілі можуть трансформуватися в повноцінний Майдан, тому що ми сьогодні бачимо, що саме рух Саакашвілі розколотий на дві частини: політиків, які схильні домовлятися і торгуватися, і військово-радикальну частину під управлінням Семена Семенченка, яка готова до найрадикальніших збройних дій. Тому Майдану може не вийти, але існують варіанти різного роду силових сценаріїв, силових захоплень, силового тиску.

Але в той же час на тлі того, що на сьогодні владою незадоволені 70-90% українців, будь-яка резонансна подія може спровокувати масштабні соціальні виступи. Сьогодні привид Майдану, такий собі «чорний лебідь» української політики, буде постійно витати над головами, і він може статися у будь-який момент, а може не статися ніколи, може так і не знайтися лідера і мецената для цих подій.

Тому я не беруся прогнозувати. Якщо залишиться нинішній тренд останніх місяців, то Майдану не буде, але ситуація вкрай хитка. Майдан може статися у будь-який момент, його може спровокувати що завгодно - насильство з боку силовиків, черговий корупційний скандал, плівки Онищенка, резонансне ДТП тощо.

Руслане Олеговичу, які ще у Вас є припущення щодо апокаліптичних рухів у нас у країні в цьому році?
- Існує ймовірність силових сценаріїв спроб переворотів або недопереворотів, захоплення окремих установ, тих чи інших гілок влади. Такий варіант існує. Існує й варіант суспільної кризи і конфлікту МВФ з БПП, після чого влада розпадеться і навіть коаліція номінально розпадеться, і неформально може сформуватися інша опозиційна президенту коаліція. Тому що «Народний фронт» може потенційно співпрацювати з Тимошенко, у якої є що запропонувати йому.

Існує варіант активізації бойових дій і зовнішнього втручання на Донбасі, який може стати детонатором політичної кризи. Тоді події можуть піти в Україні набагато швидше, і 2018 рік може закінчитися зміною влади. Це те, що прогнозується, це ті «чорні лебеді», які видно на горизонті, але ситуація дуже крихка, рівень легітимності влади дуже низький, силовики не лояльні до влади. Це ситуація, коли верхи не можуть, а низи не хочуть, або навпаки. І це в будь-який момент може бути переграно.

Економічна криза перебуватиме на тому ж рівні, більш того, будуть додаватися зовнішньоекономічні фактори. Це дуже важливе питання, тому що нам за три роки треба віддати 28 млрд дол. Причому частину з цих кредитів – понад 5 млрд дол. зовнішніх боргів (які не можна реструктуризувати, це міжнародні організації) нам треба віддати в наступному році. Ймовірно, в цьому році буде публічно визнано, що ми програємо справу про три мільярди Януковича. Це ще більше збільшить боргове навантаження. Зовнішні запозичення з боку ЄС і МВФ дуже обмежені і видаються тільки під жорсткі антикорупційні умови, які підривають нинішню модель управління. Тобто економіка буде стагнувати з високим рівнем інфляції, з високим ризиком постійного дефолту. А це ще одна криза, яка на нас очікуватиме.

Юлія Процишена, Новини України - From-UA

Джерело: https://from-ua.com


 

Last modified on Tuesday, 09 January 2018

Leave a comment

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., тел.: +38(066) 771-51-56.