Версия для печати

Професор геофізики Масачусетського технологічного інституту Деніел РОТМАН проаналізував зміни в круговороті вуглецю за останні 540 млн років і обчислив умови, при яких відбудеться шосте масове вимирання Землі. Воно почнеться, коли в океанах накопичиться критична маса вуглецю - приблизно у 2100 році, пише rusjev.net.

В останні 540 мільйонів років Земля п'ять разів переживала періоди масового вимирання, і кожного разу воно було пов'язане з порушенням нормального кругообігу вуглецю і супроводжувалося загибеллю мешканців морів і океанів. Проаналізувавши ці зміни, професор Ротман встановив два поворотних пункти в вуглецевому циклі, які здатні привести до порушення стабільності навколишнього середовища і нового масового вимирання.

У статті, опублікованій в журналі Science Advances, він пише, що масове вимирання відбувається або при повільних змінах у вуглецевому круговороті, коли глобальна екосистема не встигає адаптуватися, або при короткочасних потрясіннях, коли важливіше сила події, ніж темп.

При сучасній швидкості росту емісії вуглецю за відносно короткий відрізок часу шосте вимирання залежатиме від критичного обсягу вуглецю в океанах. За розрахунками Ротмана, порогове значення - 310 гігатонн, які накопичаться у світовому океані завдяки діяльності людини до 2100 року.

Це не означає, що катастрофа станеться одразу після цього терміну. Буде потрібен якийсь час - приблизно 10 000 років, щоб вона проявила себе, але після 2100 людство опиниться в невідомості.

«Я не кажу, що катастрофа станеться наступного дня, - пише Ротман. - Я говорю, що якщо нічого не робити, круговорот вуглецю виявиться в тій фазі, коли перестане бути стабільним і стане важкопередбачуваним. У минулому такі зміни приводили до масового вимирання».


 

Последнее изменение Пятница, 22 Сентябрь 2017