Версия для печати

Слідом за зміною шкільних програм для учнів молодших класів (оновили в 2016-му), учнів 5-9 класів (програми представлять у серпні) у Міносвіти вирішили змінити навчальні плани і для 10-11 класів.

Програми зараз обговорюються на сайті Міністерства освіти і науки, усі бажаючі можуть надсилати правки. Програми помітно осучаснили (див. Інфографіку), але свій відбиток на них залишили військові дії, які відбуваються в Україні. Вчителі кажуть, що зміни потрібні, але перевантажувати підлітків війною і політикою не варто.

Затверджені програми будуть впроваджені у 2018 навчальному році. Одна з головних змін - звичні предмети розділили за рівнями: профільним (для шкіл і класів з поглибленим вивченням предмета) і стандартним.

Зарубіжну літературу оновили сучасними авторами, яких раніше вивчали в університетах або за якими знімалися новітні кінохіти (наприклад, роман «Винні зірки»). Зроблено реверанс у бік кримських татар - в обов'язкову програму внесли повість депортованого кримськотатарського письменника Таїра Халілова (його, до речі, немає у «Вікіпедії»). А в літературу для позакласного читання, крім таких сучасних авторів, Стівенк Кінг, Хуліо Кортасар і Хорхе Луїс Борхес, додали лауреата Нобелівської премії Світлану АЛЕКСІЄВИЧ.

В українській літературі сучасними авторами (О. Забужко, Ю. Андрухович, В. Шкляр та ін.) розширили списки для позакласного читання. При цьому з обов'язкової програми виключили вивчення «Україна в огні» Олександра Довженка - чи то за те, що війна тут описується з радянської точки зору, чи то тому, що назва книги аналогічна назві забороненого до показу в Україні фільму Олівера СТОУНА.

Серйозні зміни торкнулися трудового навчання. Його перейменували на «Технології» і хочуть зробити більш профорієнтованим. Старшокласники вивчатимуть ази підприємництва, агробізнесу, кондитерської справи і т.п.

«Захист Вітчизни», який раніше вивчали хлопчики, об'єднали з «Основами медичних знань» (вивчали дівчатка). На об'єднаному уроці усім (очевидно, як майбутнім призовникам) роз'яснять устрій Збройних сил України. А в курс «Україна і світ» внесено Угоду про асоціацію України з ЄС і безвізовий режим, анексія Криму та АТО (раніше вивчення цих питань йшло окремою брошурою в додаток до підручника).

За словами радника міністра освіти Іванни КОБЕРНИК, обговорювані проекти були написані на волонтерських засадах молодими вчителями і вченими.

Самі педагоги до змін ставляться неоднозначно.

«Не думаю, що включати події новітньої історії в програму зараз правильно - процеси ще не завершились, і деякі моменти можуть бути надмірно заполітизованими», - говорить екс-міністр культури, історик Леонід НОВОХАТЬКО.

«Підлітки зараз настільки втомилися від війни, що надмірно навантажувати їх нехай і важливими для життя знаннями (навіть якщо це надання першої допомоги) потрібно дуже обережно, інакше на виході ми отримаємо дітей з абсолютно зіпсованою психікою», - вважає вчитель патріотичного виховання однієї з дніпропетровських шкіл Микола МЕФОДЬЄВ.

У серпні Міносвіти також представить затверджені програми для 5-9 класів. Зокрема, у 9-му класі тепер не вивчатимуть творчість Михайла Старицького та хіт української літератури ще з радянських часів - твір Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я» (їх перенесли в 10-й клас).

У зарубіжній літературі розширено список творів для альтернативного вивчення. Туди додали «Снігову королеву» Г.Х. Андерсена в 5-му класі та «Собаче серце» М. Булгакова в 9-му.

Також розширено список модулів з фізкультури на вибір: додали регбі, корфбол, степ-аеробіку і чирлідинг. А в географії залишили «Топографічні карти», хоча багато хто просив прибрати цей розділ через складність. У МОН роз'яснили: з огляду на те, що Україна знаходиться в стані війни, знання з картографії та топографії необхідні.

 


Джерело: http://vesti-ukr.com

Последнее изменение Понедельник, 19 Июнь 2017