wrapper

Для чого НБУ ввів нове правило в ефірі радіостанції «Голос Столиці» прокоментував кандидат економічних наук, керуючий партнер консалтингової компанії «Фінансова студія» Євген НЕВМЕРЖИЦЬКИЙ.

В Україні вводиться обмеження на користування зарплатними картками, а також пенсійними і тими, на які нараховуються стипендії. Про це йдеться в листі Нацбанку. Тобто на зарплатну картку можуть нараховуватися тільки гроші від роботодавця. Те ж саме стосується пенсійних і стипендіальних карток.

У Нацбанку кажуть, що обмеження на користування такими банківськими картками – вимога нової редакції Податкового кодексу, яка почала діяти ще з 1 серпня 2014 року. Чому саме зараз НБУ ввів у дію таку норму?
- Важко сказати, чому саме зараз він ввів таку норму. До речі, центральний банк не може вводити норми – у нас нормативне законодавство вводить у дію Верховна Рада. Можна прокоментувати вплив цього заходу і цієї регуляції на економіку України і взагалі відношення до нашого законодавства. Тобто це порушення законодавства, порушення Конституції про непорушність права власності, тому що стипендія, заробітна плата є власністю, і комерційні банки обслуговують своїх клієнтів щодо їх реалізації права власності на свою заробітну плату, на свій дохід. І коли центральний банк обмежує це право, це пряме порушення законодавства України, і тут має бути реакція, по-перше, банків, тобто професійної спільноти, далі професійних спілок і бізнес-спільноти. Це є порушення, і це є шкода для економіки.

Це введення тотального контролю за фінансами людей?
- Мені важко пояснити, чому постанови центрального банку є такими, які шкодять економіці, які шкодять банківській системі, тому що зараз ми маємо результати діяльності центрального банку, і вони дуже і дуже погані ці результати. Зараз ми маємо найнижчий рівень щодо банківської системи і щодо голови центрального банку за всю історію центрального банку, тобто навіщо це робиться – це не до мене питання. Якщо коментувати цей регуляторний акт, то можна сказати, що знову ж таки обмеження надходжень на безготівкові рахунки шкодить, перш за все, бюджету, і, звичайно, воно шкодить громадянам. Це означає, що і без того громадянам не було дуже цікаво відкривати зарплатні проекти і нараховувати свою заробітну плату на картки, тобто, щоб їх заробітна плата, їх гроші надходили до банківської системи, а із введенням цього додаткового обмеження ще менше стало підстав для того, щоб відкривати цю картку. Якихось більш-менш логічних пояснень для чого це робиться важко навести. Навіть для того, щоб можна було сказати, наприклад, про те, що центральний банк і державні інституції хочуть контролювати будь-які надходження на рахунки клієнтів, адже навіть і це не буде досягатися, тому що цих рахунків буде ставати менше.

Тобто тепер людині, наприклад, батьки студента не зможуть перевести гроші на його картку?
- Знову ж таки, згідно із законодавством, згідно з Цивільним кодексом, згідно із законом про банки і банківську діяльність, вони можуть це зробити. Цей лист суперечить законодавству України. Тобто, згідно з цим листом, банки мають перешкоджати такому надходженню, і виходить, що клієнт, студент, пенсіонер - той, хто отримує пільгу – не може надсилати інші свої надходження на свою картку. Отже, виходить, що центральний банк обмежує цю можливість використання свого безготівкового рахунку. Тобто цей лист йде у протиріччя, наприклад, щодо обмеження платежів за допомогою готівки. Тобто для того, щоб забезпечити виконання цього закону, щоб люди мали безготівкові кошти, треба сприяти тому, щоб були нарахування на їхні банківські рахунки, щоб клієнти мали можливість отримувати безготівкові кошти на свої рахунки, а тут банк це обмежує. Тобто це пряма шкода клієнтам, пряма шкода державі, пряма шкода бюджету. Важко сказати, яка тут є логіка.

Невеликі кредити по зарплатних картках були досить популярні. Тепер вони теж неможливі?
- Я не думаю. У цьому листі немає прямої заборони для кредитування, якщо характеризувати взагалі кредитування подібних клієнтів, тобто клієнтів малозабезпечених, по соціальних і зарплатних картках. Ці клієнти є найбільш стабільними, і ці кредити для банків були найбільш забезпеченими, тому що на них були постійні надходження або соціальних виплат, або стипендій. Тобто у тій невеличкій сумі банки могли кредитувати під відповідний невеличкий, зазвичай, відсоток, і банк був переконаний в тому, що ці кредити будуть повернені. Я не думаю, що буде заборона кредитування по цих картках, тобто немає прямої вказівки на заборону кредитування, адже це кредитування збільшувало платоспроможність цих клієнтів, і це також сприяло розвитку економіки, тому що ці клієнти могли збільшувати свої можливості щодо купівлі товарів та послуг у торгівельній мережі, знову ж таки, безготівковим шляхом. І це мало користь знову ж таки для бюджету і для зростання економіки, хоч і невеличкою мірою, але загалом це мало позитивний ефект. Тобто я не думаю, що кредити будуть заборонені, тому що нічого не сказано. Але я сподіваюся, що банківська спільнота і бізнес-спільнота будуть мати свою реакцію, і ця постанова буде скасована.

Джерело: РИА Новости Украина

Последнее изменение Понедельник, 13 Февраль 2017

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.