wrapper

Українських пенсіонерів продовжують годувати обіцянками. Уряд заявив, що має намір підвищити пенсії на 10,1% в травні і грудні, а їх масштабне «осучаснення» почнуть з 1 жовтня 2017 року, пише UBR.ua.

Нагадаємо, пенсія українців залежить від трьох показників: середньої зарплати по країні на момент виходу на заслужений відпочинок, стажу і співвідношення власної зарплати до середньої. Відповідно у міру зростання середньої зарплати ті, хто виходив на пенсію в останні роки, отримують більше, ніж ті, хто не працює вже давно.

Останній раз «осучаснення» (тобто усунення дисбалансів) відбувалося у 2012 році. З тих пір середня зарплата в Україні зросла в два рази, через що більшість громадян отримують пенсію нижче прожиткового мінімуму (1 544 грн).

Як раніше повідомляв віце-прем'єр-міністр Павло РОЗЕНКО, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб (мінімальна пенсія) з 1 травня складе 1 312 грн, а з 1 грудня - 1373 грн. Мінімальна пенсія на даний момент – 1 247 грн, а максимальна - 58,7 тис. грн.

Загалом «застарілі» пенсії отримують 8,5 млн з 11,9 млн пенсіонерів, але за даними Мінсоцполітики підвищення торкнеться тільки 5,6 млн осіб. Із них, за словами Володимира ГРОЙСМАНА, близько 1,1 млн пенсіонерів розбагатіють більш ніж на 1 тис. грн, а приблизно 1,3 млн збільшать свої доходи менш ніж на 200 грн. Решта можуть розраховувати на надбавку в 200-1000 грн.

Тобто на підвищення пенсій можуть розраховувати не більше половини нинішніх пенсіонерів.

«Не отримають підвищення ті, хто працював на низьких зарплатах у бюджетній сфері і, наприклад, сільському господарстві. Більша ймовірність отримати надбавку в тих, хто працював у промисловості, особливо на виробництвах, де нараховувався пільговий стаж, або тих, у кого був стаж у 40 років і зарплата в 1,5-2 рази вище, ніж у середньому по країні», - розповіла провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Лідія ТКАЧЕНКО.

Велика частина жінок-пенсіонерів також не отримає фактичного підвищення, адже у жінок стаж зазвичай менше, ніж у чоловіків, і зарплати приблизно на 25% нижче. Тому навіть при більшій середній зарплаті в 3 764 грн, яка буде використана для розрахунку пенсії, може виявитися, що розмір пенсії виявиться нижчим за прожитковий мінімум.

Розмір пенсії прямо пропорційно залежить від тривалості страхового стажу та заробітку, тобто визначається за формулою. Зараз вона розраховується шляхом множення середньої зарплати за три роки до виходу на пенсію (це 1 917,91 грн) на два коефіцієнта, що враховують стаж роботи і співвідношення зарплати з середньою по країні.

У найбільш простому випадку (коли українець отримував середню зарплату) зарплатний коефіцієнт дорівнює 1, а коефіцієнт страхового стажу вираховують так: кожен пророблений рік множиться на 1,35 і ділиться на 100.

Наприклад, якщо жінка має необхідні 30 років трудового стажу, то її пенсія зараз становить: 1 917,91 грн х 1 х 0,41 = 786,34 грн.

Якщо обчислена за формулою сума пенсії виявилася меншою за прожитковий мінімум, то за наявності 30 років страхового стажу у жінок і 35 років у чоловіків пенсія гарантовано встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, тобто 1 247 грн. Різницю в 460,66 грн доплачує Пенсійний фонд.

Після «осучаснення» пенсії підвищать з урахуванням більш високої середньої зарплати - 3 764 грн. Однак при цьому коефіцієнт страхового стажу скоротять з 1,35 до 1. Тому якщо нинішній пенсіонер отримував зарплату на рівні середньої по країні, то його пенсія навіть після осучаснення може виявитися нижче прожиткового мінімуму.

Скажімо, та ж пенсіонерка з 30-річним стажем роботи і середньою зарплатою отримає в жовтні 2017 року: 3 764 х 1 х 0,3 = 1 129,2 грн. А мінімальна пенсія вже з травня в Україні повинна скласти 1 312 грн.

У жовтні пенсії перерахують по-новому, і їх розмір не буде пов'язаний з тим, що люди отримують зараз.

«Єдине, що можна сказати напевно, це те, що зменшувати пенсії не будуть. Можна тільки сподіватися, що соціальні гарантії будуть рости», - вважає Лідія Ткаченко.

Основна маса українських пенсіонерів легко набирає 40 років стажу. А найбільше підвищення пенсії отримають ті, хто виходив на заслужений відпочинок до 2012 року і мав хорошу зарплату - в 1,5-2 рази вище середньої. Вони можуть розраховувати на великі прибавки і 500 грн, і 700 грн, і навіть 1 тис. грн, а середній розмір пенсії під кінець року після чергового підвищення її мінімального рівня (до 1 373 грн) складе більше 2 тис. грн.

За словами старшого наукового співробітника відділу соціально-економічних проблем праці Інституту економіки та прогнозування НАН України Світлани ЖОВНІР, за остаточною оцінкою Міжнародної організації праці, розмір середньої пенсії має становити щонайменше 40% від середньої зарплати. Якщо цей показник падає до 20%, то це вважається порушенням прав громадян на соціальний захист.

«В Україні максимальний показник був у 2009 році, коли пенсія становила 49% від середньої зарплати, а минулого року цей показник впав до рівня 2004 року - приблизно до 32%, що говорить про дуже низький рівень пенсійного забезпечення громадян», - розповіла Світлана Жовнір.

До речі, як показує досвід попередніх оновлень пенсій, реформи вистачає на перші два-три роки, а потім більшість пенсіонерів знову опиняються в становищі, коли незалежно від їх колишніх заробітків і стажу всі отримують приблизно однаково. Тому для майбутніх пенсіонерів важливо врахувати всі нюанси, які впливають на розмір пенсії.

Зараз співвідношення зарплат зовсім не ті, що були 10 років тому. Вперед вирвалася торгівля (магазини), де зарплати вже на рівні промисловості.

«Наше законодавство дуже заплутане. При визначенні розміру пенсії грає роль величезна кількість факторів: за яким законом вийти на заслужений відпочинок, за яким нормативом перерахувати пенсію, за який період вибрати розрахунок і т.п.», - каже Лідія Ткаченко.

За словами експертів, з 2000 року всі персональні пенсійні внески громадян враховані в єдиній базі, але ті, хто виходить на пенсію зараз, ще можуть вибирати п'ятирічний період, за даними якого їм будуть нараховувати платежі.

«Але треба пам'ятати, що вибирати краще не той період, коли у вас особисто була найвища зарплата, а коли ваша зарплата була максимально високою у порівнянні з середньою по країні», - пояснює фахівець.

На думку експертів, Пенсійний фонд мав би пропонувати людям найбільш вигідний розрахунок пенсії. І такі плани є. Наприклад, для працюючих пенсіонерів збираються зробити автоматичний перерахунок пенсії за кожні два додаткові роки стажу.
Нагадаємо, зараз працюючий пенсіонер має право подавати заяву для перерахунку пенсії через кожні два роки. При цьому страховий стаж враховується завжди, а зарплата - у разі доцільності.

Проте коли ці плани будуть реалізовані, невідомо.


 

Последнее изменение Четверг, 20 Апрель 2017

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.