wrapper

Уже до кінця квітня українська влада взяла на себе зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом (МВФ) прийняти комплексну пенсійну реформу, яка повинна вступити в силу з 1 січня 2018 року. Уряд має намір скоротити дефіцит Пенсійного фонду - для цього буде введена накопичувальна система і гнучкий вік виходу на пенсію.

Головна мета реформи, яку ставить МВФ перед українським урядом - скоротити дефіцит Пенсійного фонду (ПФ), який після зниження майже в два рази процентної ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) до 22% сягнув понад 140 млрд грн. І зрозуміло, що робитися це буде не найпопулярнішими заходами.

Депутати не дуже прагнуть приймати небезпечні з електоральної точки зору пенсійні зміни. З іншого боку, проблему вирішувати все-таки треба. Як і коли це буде робитися, з'ясовувала «Країна».

Одним із ключових моментів змін у пенсійній системі країни стане частковий відхід від солідарної системи, коли ПФ фінансується за рахунок відрахувань працездатного населення, як зараз.
Їй на заміну повинна прийти трирівнева пенсійна система, в якій «солідарка» буде тільки першою ланкою і візьме на себе роль соціальної безпеки (за її рахунок буде забезпечуватися мінімальна пенсія). З'явиться нова накопичувальна система: кожен українець молодше 35 років почне відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися яким можна буде тільки після виходу на пенсію.
Третій рівень - недержавні пенсійні фонди.

«У рамках реформи тільки солідарної частини пенсійної системи щасливе пенсійне майбутнє українців ми не побудуємо, - сказав у коментарі віце-прем'єр-міністр Павло РОЗЕНКО. - Це довів провал пенсійної реформи 2011 року, після якої стан Пенсійного фонду не покращився, а стало набагато гірше. Потрібна широкомасштабна пенсійна реформа: крім солідарного рівня повинні бути чіткі параметри для накопичувальної системи, а найголовніше - потрібно заснувати систему недержавного пенсійного страхування, щоб кожна людина сама була відповідальна за своє пенсійне майбутнє і мала можливість самостійно визначати розмір своєї майбутньої пенсії. Тільки так можна врятувати пенсійну систему».

Урядовий законопроект №4608 про введення накопичувальної системи вже внесений на розгляд Верховної Ради. За допомогою накопичувальної системи в уряді планують максимально скоротити дефіцит ПФ до 2024 року.

Солідарна пенсійна система дісталася Україні у спадок від СРСР. У широкому розумінні вона передбачала, що з зарплати кожної офіційно працюючої людини йдуть відрахування до Пенсійного фонду, а людині нараховується пенсійний стаж. У свою чергу Пенсійний фонд за ці кошти виплачує пенсії пенсіонерам.

Але для того, щоб солідарна система була ефективною, необхідно виконання двох умов: по-перше, що працюючих повинно бути набагато більше, ніж пенсіонерів; по-друге, працюючі повинні не приховувати свої доходи, а робити відрахування до Пенсійного фонду. В Україні ж два роки тому кількість пенсіонерів вперше перевищила кількість працюючих, а в нинішньому році на одного працюючого припадало вже два пенсіонери.

Ситуація з дефіцитом Пенсійного фонду різко погіршилася після того, як ЄСВ знизили в два рази - до 22%. Тому уряд дуже хоче змінити нинішню систему виплати пенсій на накопичувальну, в якій кожна людина сама відкладатиме гроші на свою майбутню пенсію.

За планами міністра соціальної політики Андрія РЕВИ, накопичувальну систему повинні були впровадити вже з 1 січня 2017 року. Але не склалося - законопроект і досі лежить на розгляді у Раді й не проголосований.

«Законопроект №4608 був внесений до ВР ще в минулому році. Накопичувальна система, згідно з цим законопроектом, повинна була стартувати вже з січня 2017 року, але законопроект «завис» у Верховній Раді, його вчасно не прийняли. Можна називати різні причини цього, але я сподіваюся, що після прийняття політичного рішення, після отримання траншу від МВФ, цей процес все-таки зрушиться з місця», - зауважив Павло Розенко.

Накопичувальний принцип пенсійного страхування - це тільки частина пенсійної реформи, стверджує урядовець. Сама вона є набагато масштабнішою, включає масу параметрів. І якраз комплексний законопроект щодо пенсійної реформи ще не розроблений.

«Підсумкового варіанту пенсійної реформи ще немає. Поки що всі пропозиції щодо пенсійної реформи існують тільки на рівні проекту - його зараз розробляє Міністерство соціальної політики. Але цей проект поки що не презентували ні урядовцям, ні громадськості і остаточно він не узгоджений. Тому всі пропозиції, зафіксовані в тексті Меморандуму з МВФ, поки що теж просто пропозиції», - наполягає Розенко.

Так що ж хочуть змінити у пенсійній системі України?

1. З'являться особисті накопичувальні рахунки
Якщо реформа запрацює, з 1 січня наступного року у всіх працюючих людей віком від 35 років (кому до пенсії залишилося 25 років) повинні з'явитися особисті накопичувальні пенсійні рахунки. На них роботодавець буде перераховувати додаткові 2% від зарплати співробітника. Щорічно протягом п'яти років відрахування роботодавця будуть збільшуватися на 1% (у 2019-му - 3%, у 2020-му - 4% і т.д.), поки не досягнуть 7%.
Такі відрахування стануть обов'язковими для тих, кому менше 35 років, а для старшого покоління - добровільними.
 
По досягненні пенсійного віку накопичена сума рівними частинами щомісяця буде виплачуватися людині. Або ж, за бажанням, можна буде отримати всю суму одразу. Після смерті пенсіонера гроші, що залишилися на його особистому пенсійному рахунку, успадковуються.
 
Про цифри якого порядку йде мова? При отриманні зарплати на рівні мінімальної (з урахуванням її поступового зростання) накопичення на рахунку складуть усього близько 80-90 тисяч гривень за 25 років. Що, звичайно, не забезпечить безбідну старість. Якщо ж людина протягом 25 років буде отримувати 10 тисяч гривень на місяць (приблизно в два рази більше, ніж нині середня зарплата в країні), то в підсумку за 25 років він накопичить на старість 210 тисяч гривень. Якщо перерахувати на місяці, то виходить, що ця сума дасть надбавку до пенсії близько 2000 гривень, якщо розбити рівними частками на 10 років (або 1000 грн, якщо на 20).

Але, крім цих внесків, нікуди не зникають і відрахування на солідарну пенсійну систему - єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 22% від фонду заробітної плати, який поступово буде зменшуватися в міру зростання відрахувань на накопичувальні рахунки.
 
Люді старше 35 років накопичити собі на пенсію вже просто не встигнуть, тому отримуватимуть пенсії за старою солідарною системою.
 
«Сьогоднішні пенсіонери і люди віком 35+ своє вже відпрацювали і під накопичувальну систему не підпадають. Тому вони можуть розраховувати тільки на солідарну систему, і в старості будуть отримувати якийсь сміховинний мінімум - на кшталт допомоги по безробіттю», - говорить завідувач лабораторії Інституту соціальної і політичної психології Павло ФРОЛОВ.
 
2. Пенсійний вік
Головна мета реформи - зменшити витрати з державної скарбниці на пенсіонерів. І МВФ настійно радив Україні досягти цього за рахунок збільшення пенсійного віку. Хоча офіційно в меморандумі цієї вимоги немає і в Кабміні запевняють, що підвищувати пенсійний вік не збираються.

«Питання підвищення пенсійного віку знято. Це і моя принципова позиція, і позиція президента України, і це було чітко зафіксовано перед МВФ - у першу чергу, через низьку тривалість життя українців. Якщо підняти пенсійний вік, багато хто просто не доживе до пенсії. Це виклик для влади - у першу чергу нам потрібно підвищувати тривалість і якість життя українців, а вже після цього коли-небудь, можливо, іншим складом уряду, вести дискусії про підвищення пенсійного віку, - стверджує Павло Розенко і додає: - Умову МВФ про пенсійну реформу ми врахували, подавши законопроект про введення особистих накопичувальних рахунків, тепер слово за Радою».

Однак на боці МВФ у цьому питанні – демографія. За словами Павла Фролова, сьогодні в Україні 1 працюючий повинен утримувати 3-4 пенсіонерів. Населення старіє, а значить, розмір пенсій по відношенню до розміру зарплат, з яких сплачуються внески до Пенсійного фонду, з часом будуть тільки знижуватися. На думку експертів, при таких нерівних співвідношеннях працюючих і людей похилого віку солідарна система зазнає краху.

«Пенсійний фонд - системний банкрут. Тому що людей, які сплачують пенсійні внески, набагато менше, ніж тих, хто отримує пенсії, - підтверджує директор центру соціально-економічних досліджень «CASE-Україна» Дмитро БОЯРЧУК. - У нас 8 млн працюючих, при цьому тільки близько половини із них отримує зарплату офіційно. А пенсіонерів у нас 12 млн. І зрозуміло, що за таких розкладів молоді люди не хочуть утримувати стільки пенсіонерів - вони просто емігрують, і все».

Хоча щоб скоротити дефіцит ПФ, а заодно і кількість одержувачів пенсій, уряду не обов'язково підвищувати пенсійний вік. Достатньо лише...

3. Підвищити трудовий стаж
Зекономити на виплатах пенсіонерам уряду вдасться за рахунок збільшення обов'язкового стажу для отримання пенсії, кажуть експерти. Так, право на достроковий вихід на пенсію можуть відняти у представників шкідливих і небезпечних професій, а також відмінити соціальні пенсії для тих, хто не має трудового стажу в 35 років (для жінок - 30 років).

«Влада так себе убезпечила - офіційно заявила, що підвищувати пенсійний вік не будуть, - вважає Павло Фролов. - Та й заявити такого напряму вони не могли, тому що це звучить занадто страшно. Але вони вибрали більш витончений шлях до відсікання значної частини людей, які за умови безперервного трудового стажу в 30 років і більше вже не зможуть претендувати на пенсію. А це - всі ті люди, які багато років виживали: у 90-ті тягали «кравчучки», торгували на базарі, їздили в Туреччину за взуттям, шкіряними куртками, шпалерами і т.д. Вони ж ніде не реєструвалися, у них немає трудових книжок, а значить, єдиний вихід для них - після досягнення пенсійного віку продовжувати працювати. В результаті влада скаже: це був тільки ваш вибір - не оформлюватись офіційно. Хитрий хід. Це робиться заради скорочення дефіциту ПФ, і дійсно, витрат стане менше».

За розрахунками уряду, таким чином витрати на пенсії планують скоротити в розмірі не менше 3% ВВП у довгостроковій перспективі (у порівнянні з рівнем витрат у 2016 році). І все ж Павло Розенко в розмові з «Країною» наполягає, що остаточне рішення про підвищення трудового стажу не прийнято і прийнято навряд чи буде.

«Не лякайте людей - ще немає ніякого остаточного рішення про підвищення обов'язкового стажу. Він в Україні зараз і так достатньо високий, знаходиться на середньому європейському рівні. У вимогах МВФ підвищення страхового стажу немає. І ми сьогодні не вносимо ніяких пропозицій щодо підвищення трудового стажу. Це все існує на рівні пліток і страшилок навколо пенсійної реформи», - запевняє віце-прем’єр.

4. Гнучка система виходу на пенсію
 Судячи з меморандуму з МВФ, кредитор пропонує Україні надати населенню новий набір варіантів виходу на пенсію з широким діапазоном пенсійного віку в залежності від загального трудового стажу, а також з пенсійними виплатами, які заохочують громадян до продовження трудової діяльності і більш пізнього виходу на пенсію.

Міністр соціальної політики Андрій Рева ще наприкінці 2016 року під час зустрічі з представниками Світового банку розповідав, що уряд може запровадити диференційований час виходу на пенсію. Тобто пенсійний вік буде не фіксованим, а залежатиме від того, скільки років людина сплачувала внески до Пенсійного фонду. Виходить, що люди, які працювали без офіційного оформлення і не мають достатньої кількості років стажу, будуть працювати навіть після 60 років, поки не напрацюють собі на пенсію.
 
Однак на прохання «Країни» уточнити, що саме має на увазі гнучка система виходу на пенсію, внесена в меморандум з МВФ, Павло Розенко вкотре наголосив, що про конкретні параметри говорити поки зарано.

«Я поки не можу розмірковувати про тонкощі гнучкої системи. Коли на рівні уряду всі параметри пенсійної реформи будуть узгоджені і проект винесуть на громадське обговорення, можна буде про це говорити. Поки що комплексний законопроект щодо пенсійної реформи ще не розроблений», - заявив Розенко.
 
Та чи запрацює накопичувальна система і в чому тут підступ? У віце-прем'єра з цього приводу прогноз оптимістичний.

«Є всі шанси, що комплексна пенсійна реформа запрацює вже з 1 січня 2018 року. Якщо Рада підтримає урядовий законопроект, нова - накопичувальна - пенсійна система почне діяти з 2018 року. До цього відбудеться процес осучаснення пенсій, про що заявив Гройсман, і ми не маємо права його затягувати. У принципі, ми готові вже з 1 жовтня підняти пенсії деяким категоріям пенсіонерів», - стверджує Павло Розенко.
 
Однак експерти налаштовані скептично. На їхню думку, якщо накопичувальна система і запрацює, то свої плоди дасть далеко не одразу.
 
«Ми про накопичувальну систему говоримо вже більше 10 років. Бракує духу і грошей, щоб це зробити, - вважає Дмитро Боярчук. - І поки що це теж тільки розмови. Перехід на повноцінну накопичувальну систему можливий, але він займе не один десяток років».
 
«Накопичувальна система це добре. Шкода, що її ніяк не введуть», - говорить президент Українського аналітичного центра Олександр ОХРІМЕНКО. За його словами, якби її ввели у 2003 році, як планували, зараз би було менше проблем з пенсіями.
 
«В ЄС немає солідарної, а є тільки накопичувальна пенсійна система. Це виключає корупцію при призначенні пенсії. Людина отримує пенсію, виходячи зі своєї реальної заробітної плати й відрахувань на свій пенсійний рахунок», - додає експерт.
 
«Наш інститут на замовлення недержавних пенсійних фондів ще років 7 тому проводив дослідження - вже тоді представники недержавних фондів говорили про те, що з накопичувальною системою Україна вже запізнилася, - розповідає Павло Фролов. - І навіть її введення ще тоді не гарантувало того, що люди дійсно зможуть отримувати свої накопичені за робочий стаж кошти і що вона в цілому врятує ситуацію зі збитками ПФ. Звичайно, можливо, що накопичувальна система колись у майбутньому спрацює для наступних поколінь українських пенсіонерів. Але сьогодні пропозиція по накопичувальній системі - це, швидше за все, чергова мильна бульбашка, яка дозволить державі просто-напросто «скинути баласт» - заощадити на виплатах пенсіонерам, скоротивши їх одержувачів».
 
Експерти визнають: звісно, що система потребує реформування, але як його проводити, поки не очевидно, оскільки до ініціативи Кабміну ще занадто багато неоднозначних питань. Наприклад, як технічно запрацює ця система, адже в Україні й досі не створений єдиний електронний реєстр пенсіонерів, а місцеві управління Пенсійного фонду передають документи в сам Фонд у паперовому вигляді.

Недолік же накопичувальної системи полягає в тому, що протягом багатьох років працюючим українцям доведеться платити відрахування паралельно і за солідарною системою. І тільки коли помре остання людина, яка отримує пенсію виключно з солідарної системи, відрахування на неї припиняться. А результат цієї реформи працюючі українці побачать мінімум через 25 років - саме тоді першому поколінню тих, хто буде накопичувати пенсії, вдасться скористатися коштами на своїх рахунках. А хто знає, що за цей час може статися з економікою, адже немає жодної гарантії того, що заощадження в накопичувальному фонді не стануть просто папірцями.
 
«Щоб ця система працювала, потрібна стабільна валюта. Нацбанк повинен гарантувати на офіційному рівні, що за рік не відбудеться девальвація більше, ніж, наприклад, на 5%. Потрібно враховувати знецінення гривні. І тому Пенсійні фонди, які будуть здійснювати накопичувальне пенсійне забезпечення, повинні мати можливість як мінімум половину своїх заощаджень зберігати у валюті. Інакше в Україні не вийде», - говорить Олександр Охріменко.
 
До того ж до накопичувальної системи у людей велика недовіра, оскільки всі пам'ятають крах Ощадбанку СРСР і банкрутства нинішніх українських банків.
 
«Українці не довіряють ні банкам, ні фондам, і вкладати свої гроші в такі ненадійні місця не хочуть. І їх можна зрозуміти», - вважає політолог, експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола СПИРИДОНОВ.
 
Є країни, в яких пенсій взагалі як таких немає - наприклад, у Китаї. Ідеологія там така: людина протягом свого трудового життя повинна сама подбати про те, як вона буде доживати свій вік. Про свою старість кожен думає сам, не покладаючись на державу. В ідеалі, кажуть експерти, Україна також повинна позбутися пережитків соціалізму СРСР і рухатися в цьому напрямку.
 
«Зараз при солідарній пенсійній системі працюючій людині немає сенсу платити внески до ПФ, бо скільки б ви не заплатили, це не говорить нічого про те, скільки в підсумку ви будете отримувати на пенсії. Це все репресивні методи витягування грошей. Тому влада повинна сказати: якщо вам не пощастило і у вас немає депозитів, заощаджень, доходів на старість, то держава гарантує вам якийсь соціальний мінімум - припустимо, тисячу гривень допомоги. Усе інше повинно бути те, що ви самі собі заробили. На таку систему ми в ідеалі колись повинні перейти. Але зараз я не впевнений, що це вийде», - говорить Дмитро Боярчук.
 
На тлі роздумів про скорочення дефіциту Пенсійного фонду досить несподівано прозвучали заяви прем'єр-міністра Володимира ГРОЙСМАНА про збільшення пенсій з 1 жовтня 2017 року. У Кабміні цю процедуру назвали осучасненням. Раніше нараховану пенсію майже половині українців збільшать, замінивши у формулі розрахунку колишню середню зарплату на актуальну в 2017 році. Вона дорівнює 4482 грн. Причому для різних категорій громадян пенсії підвищуватимуть на різні суми.
 
«Ми зробимо осучаснення пенсій для 5,62 мільйонів пенсіонерів із 12,2 млн. Приблизно 1,3 млн осіб отримають підвищення пенсії до 200 грн, 1,2 млн - на 200-500 грн, 1,9 млн - на 500-1000 грн. І нарешті 1,1 млн - понад 1000 грн», - роз'яснив Гройсман.
 
Але тих, хто вийшов на пенсію рік-два назад, це підвищення не стосуватиметься.

Звідки візьмуться гроші на підвищення пенсій, в уряді конкретно не говорять, але обіцяють, що гроші знайдуть. Правда, таке підвищення суперечить стратегії на скорочення дефіциту Пенсійного фонду і поки незрозуміло, наскільки Кабмін взагалі має намір виконувати ці обіцянки і чи не є вони лише піаром прем'єра, у якого 14 квітня закінчився імунітет від відставки і який намагається зараз отримати імунітет ще на рік, переконавши депутатів проголосувати за програму уряду.
 
Нагадаємо, що мінімальна пенсія в Україні сьогодні становить 1247 грн.
 
За словами заступника голови Комітету ВР з питань економічної політики Юрія СОЛОВЕЯ, сьогодні із майже 12 млн пенсіонерів, які отримують пенсії за рахунок солідарної системи (загальний котел), 78% мають пенсії до 2 тис. грн на місяць, 17% - 2-4 тис. грн і лише 3% - більше 4 тис. грн.

Джерело: https://strana.ua

 

Последнее изменение Вторник, 18 Апрель 2017

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.