Версия для печати

Експеримент щодо скасування державного регулювання цін на соціальні продукти харчування добігає кінця, і його підсумками влада цілком задоволена. Як повідомив глава Держпроспоживслужби Володимир ЛАПА, державне регулювання цін потрібно залишити хіба що на комунальні тарифи або ліки, пише UBR.

«Уряд хоче скасувати державне регулювання цін на споживчі товари. Ми ці наміри підтримуємо, тому що не бачимо зв'язку між масштабом цінового контролю і динамікою цін», - зазначив Лапа.
Пілотний проект, який стартував наприкінці минулого року, стосувався скасування цінового контролю на 17 груп товарів, які відносяться до соціальних (молоко, яйця, цукор, яловичина та ін.). Тепер же уряд має намір відпустити у вільне плавання ціни й на інші товари.

Як розповів економіст Андрій ВІГІРИНСЬКИЙ, до розширеного списку товарів, на які скоро не буде регулюватися гранична націнка, увійдуть картопля, капуста, морква, сало, буряк, цибуля, а також бензин А-95 і дизельне паливо. Зараз поки що залишаються регульовані цін на хліб, але тільки на його соціальні сорти (батон і «Український») - на них місцеві ради встановлюють фіксовану вартість.

«На більшу частину продуктів («молочка», хліб і хлібобулочні вироби, м'ясо, дитячий одяг та іграшки) встановлювали граничну торговельну націнку до 15%. Але це була фікція, адже реально виконання цієї норми ніхто це не контролював. Наприклад, торговельна мережа пише, що вона робить націнку на дитячі колготки 15%, а реально ставить 100%, і це проходить непоміченим. Тому таке регулювання себе пережило», - зазначив президент Українського аналітичного центру Олександр ОХРІМЕНКО.

Як і раніше діятиме регулювання цін на електроенергію, газ, залізничні перевезення, плюс залишаються місцеві тарифи. Але, як показує практика, їх вартість все одно зростає, незважаючи на декларований контроль.

«Регульовані тарифи впливатимуть на операційні витрати компаній, підвищуючи собівартість продукції, і стануть переноситися на роздрібні ціни. Яскравим прикладом є підвищення мит на бензин і дизель, яке одразу ж закладуть у ціні на більшість товарів», - зауважив старший аналітик компанії ForexClub Андрій ШЕВЧИШИН.

З тим, що роль регулювання цін перебільшена, згодні й інші експерти. Адже виробники вже давно знайшли способи обходити ті особливості товарів, ціна на які регулюються. Показовим є приклад молока: держава прописала оцінку для продукту жирністю 2,5%, а виробники почали випускати продукт із вмістом жиру 2,3%, який формально вже не підпадає під державне регулювання.

У цілому за час проведення експерименту ціни збільшилися на 5%, але, наприклад, молоко подорожчало одразу на 20%, хоча тут свою роль зіграв сезонний фактор.

«Повністю скасувати державне регулювання на товари уряд може влітку, коли буде новий урожай і ціни впадуть природним чином. Так вдасться уникнути подорожчання. Проте вирости в ціні можуть чорний і білий хліб, борошно, деякі крупи (крім гречки), цукор, курятина, макаронні вироби, можливо, молоко. На скільки, поки складно прогнозувати, адже багато що впирається у купівельну спроможність громадян», - зазначив директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій ДОРОШЕНКО.

З ним згодні й інші експерти, зазначаючи, що просто підвищити ціни без втрати продажів уже неможливо - заощаджень у населення немає, доходи все ще відстають від інфляції. До того ж соціальні продукти складають у кошику середньостатистичного українця незначну частину - близько 30%, решта 70% грошей витрачаються на близько 100 інших найменувань продуктів.

«Стосовно того, що подорожчає, наскільки і коли - питання відкрите. Адже мова йде про врожайність і сезонність, причому не тільки в Україні, а й за кордоном. Так, коливання будуть, але незначні, адже в соціальному сегменті виробник розуміє, хто його клієнти і скільки вони можуть заплатити. Крім того, не варто забувати, що прогноз інфляції на рік в 9,1-10%, і це відіб'ється і на ринку їжі. Імпортна продукція залежить від курсу гривні, якому теж прогнозують падіння, тож гривневі ціни на імпортні продукти будуть рости», - сказав Андрій Вігіринський.


 

Последнее изменение Пятница, 14 Апрель 2017