wrapper

Українцям варто готуватися до чергових складних часів. Швидше за все, з роботою, особливо високооплачуваною, найближчим часом у багатьох будуть проблеми. Про погіршення ситуації на ринку праці попереджає навіть завжди зайве оптимістична Державна служба зайнятості, повідомляє UBR.ua.

Згідно з її останнім звітом, за підсумками першого кварталу цього року чисельність зайнятого населення в Україні становила 16,1 млн. осіб, що на 200 тис. менше, ніж на аналогічний період минулого сезону. Рівень зайнятості впав, відповідно, з 56% до 55,6%, а безробіття зросло з торішніх 9,6% до 9,9%.

Але насправді невлаштованих працівників в Україні набагато більше. Адже, за даними Держслужби зайнятості, майже 122 тис. українців перебувають у неоплачуваних відпустках, а 430,6 тис. - переведені на неповний робочий день, природно, з відповідним скороченням зарплат.

Найвищий відсоток тих, хто формально працює, але по суті заробляє копійки, - у промислових регіонах країни. У Запорізькій області і в українській частині Донбасу в такому режимі працюють від 11,2% до 14,3% усіх штатних працівників, тоді як в середньому по країні - 5,5%.

І буде тільки гірше. Як стверджують у Держслужбі зайнятості, 223 тис. українців уже попередили про звільнення (це те на 8,2% більше, ніж минулого року). Найбільше «чорних міток» від роботодавців громадяни отримали в Києві (40,8 тис. чол.), Харківській (17,7 тис.), Дніпропетровській (16,1 тис.) та Житомирській (14,8 тис. чол.) областях.

Причому, 60% претендентів на виліт з роботи - фахівці, які працюють у державному секторі: вчителі, лікарі, працівники державних підприємств, чиновники. Втім, бажання позбутися «зайвих» працівників зараз є практично у всіх роботодавців.

«Кількість штатних вакансій на середніх і великих підприємствах продовжує скорочуватися. Якщо у 2012 році вона становила 10,1 млн., а в 2013 році 9,7 млн., то вже 2015 року впало до 8 млн., а за перше півріччя 2016 року - до 7,5 млн.» , - розповів керівник департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України Юрій КУЗОВИЙ.

За його словами, найактивніше «ріжуть» штатні розписи промислові підприємства.

«Скажімо, якщо минулого року в машинобудуванні працювало 320 тис. чол., то в цьому - вже лише 260 тис.», - зазначив Кузовий.

Українці, які втратили роботу в промисловості, частково «перетікають» в інші сегменти, зокрема, сферу обслуговування. Але, зрозуміло, що влаштуватися вдається далеко не всім. І, судячи з усього, негативні тенденції в промисловості будуть тільки зміцнюватися.

«З одного боку, в Україні є маса державних підприємств, які управляються неефективно, і зараз багато вакансій там просто закривається. З іншого - на провідних підприємствах проводиться модернізація, автоматизуються всі процеси, в результаті зникає потреба у робочих руках. Не дарма ж кажуть, що один програміст щодня вбиває 20 робочих місць», - пояснила аналітик Rabota.ua Тетяна ПАШКІНА.

Про масштабне скорочення персоналу задумалися навіть недавні драйвери економіки - аграрії.

«До недавнього часу галузь лише створювала нові робочі місця. Але зараз обсяги виробництва скорочуються, особливо в тваринництві (до кінця року - на 5%). І якщо з 1 січня скасують пільги по ПДВ, тільки в тваринництві може зникнути 100 тис. робочих місць», - говорить заступник глави Аграрної партії України Денис МАРЧУК.

З іншого боку, число вакансій, виставлених на спеціалізованих ресурсах з працевлаштування, не тільки не скорочується, але й, навпаки, зростає.

«За останні 1,5 року кількість пропозицій для здобувачів потроїлася», - констатує Пашкіна.

Причому серед активних роботодавців - ті ж промисловці. Якщо ще пару років вони займали в рейтингу 3-4 місця, то зараз - вийшли на друге.

«Шукають технологів, інженерів, робітників. Особливо дефіцитні швачки. Представники одного з підприємств, що виконує іноземні замовлення, скаржаться, що змушені навчати людей з нуля, адже претендентів з профільною освітою вкрай мало», - розповідає Пашкіна.

Втім, ніякого парадоксу в розбіжностях між офіційною статистикою і достатком пропозицій на ринку немає, адже йдеться просто про міграцію персоналу і спроби роботодавців компенсувати плинність кадрів.

«Робочих місць в Україні більше не стає. Допускаю, що частина українців йдуть на «сірі» вакансії, тобто працюють без оформлення. Орієнтовно таких в нашій країні може бути до 2 млн. осіб. Підприємствам усе складніше тягнути податки і тримати працівників «по білому» навіть на зарплатах у конвертах. Але системно вакансії тільки скорочуються », - пояснив Юрій Кузовий.

За його словами, держава поки не стимулює створення нових робочих місць, а тільки намагається ділити вакансії, що залишилися, між «пільговими» категоріями населення (учасники АТО, переселенці та ін.), видаючи це за соціальний захист. У той же час влада продовжує приймати закони, які сприятимуть розвалу підприємств.

«Скажімо, одна з ідей - виставляти усі надра на конкурс. Це означає, що завод «Росинка», на території якого знаходиться джерело води або Харківський плитковий завод, який вклав мільйони в розробку кар'єру, вже завтра можуть втратити сировинні джерела і зупинити видобування, виставивши людей за ворота. Адже серйозний аналіз соціальних наслідків прийняття того чи іншого законодавчого акту у нас не проводиться», - підсумував Кузовий.


 

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.