wrapper

Наприкінці минулого року президент України підписав закон про внесення змін до перехідних положень Земельного кодексу. Документ продовжує на один рік термін дії мораторію на продаж чи відчуження в інший спосіб земель сільськогосподарського призначення.

Багато політиків перед голосуванням за продовження мораторію розповідали про вітчизняних олігархів, чи закордонних міліонерів-латифундистів,  які готові скупити всю землю в Україні та залишити селян  та фермерів ні з чим. Однак, раціональні ці побоювання, чи це є черговою ноткою популізму, взялись досліджувати аналітики ГО «Український центр європейської політики».
 
Як в Європі
В Головному управлінні Держгеокадастру  у Сумській області хизуються, що область входить в п’ятірку з найвищим рівнем орендної плати за гектар площі, а саме - середня орендна плата становить близько 2 тисяч гривень за один гектар площі. Там наголошують, що розмір щорічної плати за користування земельними ділянками, визначений за результатами торгів, становить майже 3 мільйони гривень, які орендарі сплачують до бюджетів Сумщини. Але багато це чи мало? Для того, щоб відповісти на це питання необхідно звернутись до європейської практики.
За даними Євростату, на території Європейського союзу, найдешевшою є земля на території Румунії та складає майже 2 тисячі євро за гектар, найдорожчою - в Нідерландах ціною в 62 900 євро за один га площі. Більшість спеціалістів сходяться на думці, що після скасування мораторію ціна за 1 га землі в Україні буде становити близько 2-2,5 тисяч євро. Таким чином, ціна на землю в Україні є буде не найнижчою серед всіх країн Європейського союзу, навіть без порівняння якості землі, де Україна, безумовно, займала б лідируючі позиції. 
Продаж земель сільськогосподарського призначення суттєво стабілізував би економіку країни, оскільки коефіцієнт орендної плати від нормативної оцінки земель є мізерним, а шкоди недобросовісні землекористувачі завдають вкрай суттєвої. Про це свідчать дані, оприлюднені на офіційному веб-сайті Держгеокадастру, де вказано, що за двадцять років мораторію на продаж земель вміст гумусу в грунті в середньому знизився з 3,36% до 2,4%, тобто якість землі невпинно знижується через недобросовісне її використання орендаторами, які розуміють, що земля не їх власність і намагаються витиснути з неї максимум за строк своєї оренди. Це, безумовно, є збитками, які, більш ніж очевидно, ніхто відшкодовувати не збирається.
 
Українські реалії
Не менш важливим питанням є вже масові для України рейдерські захоплення земельних ділянок. Після проведення реформи децентралізації в Україні з’явилось близько десяти тисяч державних реєстраторів, які не належать до чіткої ієрархії Мінюсту. Такі реєстратори через необережність, або умисно можуть зробити помилку в реєстрі, що завдасть добросовісному фермеру суттєві перешкоди у користуванні орендованою ним землею.
Крім того, для консолідації земель в обробітку, більшість виробників вдаються до неформального обміну орендованими ділянками землі. Такі обміни ніяким чином не оформлюються і можуть стати предметом рейдерських захоплень.
В Україні, за даними Держгеокадастру (станом на 1.01.2015), було укладено понад 4,5 млн договорів оренди приватних сільгосп земель (паїв). Загальна площа паїв в оренді, - понад 16,5 млн. га (59,6% всіх с/г земель приватної форми власності).  Середній термін договору – 7,6 років, при цьому договорів на термін понад 10 років – 15%. 13% від загальної кількості договорів  переукладається щороку.
На території Сумщини аграрії переважно не чули про антирейдерські штаби, які функціонують при ОДА та намагаються захищати свої землі шляхом створення та функціонування асоціацій, чи певних утворень для спільної боротьби з рейдерами. Однак такі штаби створені по всій країні і мають на меті припиняти рейдерські захоплення землі, що полягають, які у фізичному захопленні, так і у незаконній юридичній перереєстрації.
Хоча треба відмітити, що доволі часто виникають ситуації, які однозначно не мали виникати в цивілізованій країні. Часто реєстратори просто «дублюють право власності» на одну і ту ж земельну ділянку, бо старі акти можуть бути не відображені в новій кадастровій карті. Тоді відбувається конфлікт між двома власниками земельної ділянки, які потім ведуть за нею тяжку судову боротьбу.
Вирішити ситуацію загалом наразі складно через юридичні, технічні та фінансові моменти. Закріплення права власності на землю = має бути однією з першочергових задач, особливо якщо земля буде продаватись і купуватись, якщо буде скасований мораторій.
         Слід зазначити, що, за даними аналітиків Проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні»,  через мораторій ціна оренди паїв значно занижена. Власники паїв вже зараз недоотримують за оренду свого паю в середньому 13-18 тис грн на рік. Рента (чистий дохід від 1 га землі) - $200-250. Щороку бюджет втрачає близько 1 млрд грн внаслідок заниженої орендної плати с/г земель державної власності.
 
Думка народу
Для отримання думки з перших вуст, ми звернулись до мешканців с. Верхня Сироватка Сумського району Андрія Щербакова та Оксани Міхеєвої, які володіють земельними паями, та запитали у них їхню думку про мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення.
Зокрема Андрій говорить: «Зараз живу в селі, але діти вже виїхали в місто на навчання, не думаю, що вони сюди повернуться. Звичайно, хочу, щоб вони мали можливість продати і будинок, і землю, щоб придбати житло в місті. Взагалі не розумію, навіщо містянам земля в селі».
Більш песимістично з цього приводу висловилась Оксана: «Я не можу сказати, що неможливість продати землю - це добре, але подивіться, що відбувається. Хто вірить, що в Україні буде чесний продаж землі? Я не вірю, бо впевнена, що це стане черговою «прихватизацією», знову кілька людей отримають більшу частину всього, що належить народу».
Фермер з Краснопільського району Микола Красовський, який, за його словами, працює на землі все своє життя, скасуванню мораторію радий не буде. «Агрохолдинги вже витиснули майже всіх чесних фермерів, позбавили людей на селі роботи. Я орендую паї у селян, але на 100% впевнений, якщо їм запропонують продати землю за 80 тисяч гривень за гектар – погодяться, бо зараз таке зубожіння! Купити навіть за таку ціну я її не зможу, а хто зможе? От вам і відповідь, куди призведе, як ви кажете, «ринок землі», не буде її у нас. Я вам навіть більше того скажу, ви не знайдете фермера, який підтримає скасування мораторію», - наголосив пан Микола.
 
Наші висновки
Всі економічні системи в світі, в першу чергу, опираються на право власності. Без можливості купити та придбати землю говорити про розвинену ринкову економіку в країні – годі. Однак, важко заперечувати, що для повноцінного функціонування ринку землі та неповторення помилок минулої приватизації необхідно розробити чіткі законодавчі механізми функціонування ринку земель.

Последнее изменение Пятница, 31 Август 2018
Другие материалы в этой категории: « Медична реформа: перші кроки

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.