wrapper

Про суть медичної реформи, її плюси та мінуси було сказано дуже багато. Ця тема була та є дискусійною у суспільстві.

Якщо коротко описати суть реформи, то держава має прозоро покривати усі витрати у межах гарантованого пакету конкретному лікарю або медичному закладу; громадянин зможе обрати будь-якого лікаря, якому довіряє, незалежно від місця проживання чи реєстрації; пацієнту треба буде підписати з лікарем декларацію; інформація про стан здоров’я пацієнта міститиметься в електронній системі охорони здоров’я.

Для медичних працівників передбачили щорічні фіксовані виплати за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі підписали договір. Окрім того, лікар первинної ланки зможе діяти в статусі фізичної особи-підприємця та спрощено вести документацію через впровадження електронної системи охорони здоров’я.
Аналітики ГО «Український центр європейської політики» взялись досліджувати зміни, які медична реформа вже принесла Україні та Сумщині.
 
Перші ластівки
Першими зрушеннями в цьому напрямку є те, що центри первинної медико-санітарної допомоги міста Суми уклали договори за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення з Національною службою здоров'я України. Заклади зможуть фінансуватися за новою моделлю (капітаційною ставкою) вже з 1 жовтня 2018 року. Центри будуть отримувати оплату за обслуговування пацієнтів, які уклали декларації з лікарями цього закладу (так званий «зелений список»), а також за пацієнтів, які ще не уклали декларацій, але закріплені за закладом («червоний список»). За пацієнта з "зеленого" списку заклад зможе отримати в рік від 370 до 1480 грн., а за пацієнта з "червоного" списку - 240 грн.
Загалом в області підписано 302 тисячі декларацій із лікарями або 29% від усього населення, середній показник по Україні - 38%. З лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1 декларації підписали 25456 сумчан, з лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги № 2 – 1632. Це допоки єдині два заклади охорони здоров’я, де це можливо зробити, що, безумовно, вкрай мало для обласного центру. Кращими, як не дивно, є Буринський, Липоводолинський райони, де майже 60% жителів уклали угоди з лікарями. Місто Суми лише входить у цей процес (уже 52000 декларацій, або близько 15%). Ще більш дивним є те, що серед аутсайдерів є міста обласного значення – Шостка – 4%, Конотоп – 2%, Ромни – 0%.
 
Поліклініка та черги
Пацієнти міста в цілому незадоволені плином реформи та до кінця не розуміють, що саме їм потрібно роботи, щоб не опинитись поза лікувальним процесом у потрібний час. «Реформувати медицину треба, всі ж бачать, що ми вже скотились до рівня країн центральної Африки, але хто мені детально розказав про цю реформу? Я пішла до сусідки, вона працює в лікарні, яка мені розказала, що ще не в кожній лікарні можна цю декларацію підписати», - скаржиться одна з пацієнток в черзі міської поліклініки №5.
«Вже рік нас лякають, що треба бігти та підписувати ті декларації. Серед моїх знайомих немає же жодного, хто б її підписав. І що? Сидимо як і раніше в чергах до профільних лікарів. Поки не бачу жодних змін», - розповідає інша жіночка літнього віку.
Цікаво, що взагалі ніхто в черзі не має чіткого уявлення про підписання декларацій з лікарями, керуючись принципом: «Всі будуть бігти і як побіжу». Деякі пацієнти вже звертались до лікарів, але ті відповіли, що ще не укладають декларації ні з ким.
 
Де ти, пацієнте з декларацією?
Як нам повідомила районний терапевт Сумського району Валентина Кандиба, декларації пацієнти підписують цілими сім’ями, а виділити якусь активну вікову групу складно.  «Треба, щоб в сім’ї був хтось більш активний, щоб взяв кожного за руку та привів підписувати декларації. Рідко зустрічаються випадки, коли людина приходить сама. Якщо лікар кваліфікований та йому дійсно довіряють, то, звичайно, хочуть, щоб і діти, і дорослі, і бабуся з дідусем звертались саме до нього. Це є правильним та логічним, коли лікар веде всіх родичів, знає про стан здоров’я кожного, про спадкові хвороби», - говорить пані Валентина.
Пацієнти, які вже укладали декларації, в своїй більшості мають знайомого лікаря, який погодився підписати з ними документ. Це ще раз може вказувати на досить слабку місцеву інформаційно-просвітницьку кампанію медичної реформи та цілком пояснює ситуацію, де провінційні селища випереджають міста обласного значення по підписанню декларацій.
Основною аргументацією пацієнтів, які декларації не укладали є можливість потрапити на прийом до лікаря «як і завжди» без підписання будь-яких документів.
 
Експертна думка
Щоб дізнатись з якими проблемами стикаються пацієнти та лікарі під час укладання декларацій, ми звернулись до експерта в галузі медицини, кандидата медичних наук, головного лікаря Сумської РЦКЛ Володимира Поцелуєва.
 
Скажіть, будь ласка, які основні проблеми в процесі підписання декларацій?
 

Це відсутність Інтернет зв’язку в сільській місцевості, що унеможливлює лікарю підписання декларації з пацієнтом, тобто цього пацієнта не можливо внести в систему е-Health для того, щоб підписати цю декларацію. По-друге, це відсутність самих лікарів, у яких є ліцензія, що отримана зараз, вже після переформатування лікарень у неприбуткові заклади. Хоча казали, що це буде швидко, але на практиці це все йде з затримкою та лікарі доволі довго не можуть отримати цю ліцензію, що унеможливлює підписання декларацій. Є випадки і відсутності комп’ютера у деяких амбулаторіях району.
 
До якого лікаря переважно йдуть підписувати декларацію?
 
Підписати декларацію можна у трьох лікарів- це педіатр, терапевт і сімейний лікар. До прикладу в селі або є один лікар, або зовсім його немає, тому у мешканців села вибір не великий. Більшість, можливо, десь 90%, - це сімейні лікарі, тому що був перехід на сімейну медицину і всіх лікарів перевчали на сімейних. В містах, гадаю, де ще залишилось багато терапевтів та педіатрів, думаю, пацієнти окремо підписують декларації з педіатром і з терапевтом.
 
Чому така низька активність пацієнтів в обласному центрі?

Тому що, не могли створити Центр первинної медико-санітарної допомоги, об’єднати в один центр терапевтів, педіатрів і таке інше. Наразі всіх уже об’єднали в один центр, вони буквально нещодавно отримали ліцензію і, відповідно, розпочали процес підписання декларацій. Також була мала інформаційно-роз’яснювальна робота в самому обласному центрі. Вже зараз в цьому напрямку робота дуже активно ведеться. 
Последнее изменение Пятница, 31 Август 2018

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.